Nauka zakręcania na rolkach - jak zakręcać na rolkach

Skręcanie na rolkach to kolejna po hamowaniu ważna umejętność, którą musi poznać każdy rolkarz. Jazda na rolkach to sport, w którym ciągle się rozwijasz i zdobywasz nowe umiejętności. Aby swobodnie i bezpiecznie poruszać się na rolkach opanowanie skręcania to Twoj cel :)
Nauka zakręcania na rolkach.
Po wcześniejszych lekcjach powinieneś już opanować swobodne poruszanie się na rolkach do przodu oraz podstawowe hamowanie. Technika zakrętu, bez odrywania nóg od podłoża, to kolejna po hamowaniu podstawowa umiejętność rolkarza. Zaawansowany sposób czyli przekładanka wymaga już odrywania i krzyżowania nóg w odpowiedni sposób, i napiszę o niej w kolejnym wpisie.
Pewnie już sam zacząłeś kombinować z zakręcaniem. Jeżeli nie, to najwyższa pora aby spróbować i zdobyć kolejną umiejętność. W zakręcaniu najważniejsze jest utrzymanie niskiej pozycji, tak aby utrzymać równowagę w czasie zmiany kierunku jazdy. Z poprzednich wpisów wiesz, że pozycja rolkarska to podstawa i pewnie już automatycznie utrzymujesz na rolkach ugięte kolana i pochylony tułw. Kolejny element, który musi zostać zachowany to przeniesienie ciężaru ciała na stronę w którą chcesz skręcić. Tak na prawdę w momencie kiedy będziesz pilnować tych dwóch zasad, zakręt zrobi się sam :) zaufaj swoim rolkom i ćwicz z coraz większą prędkością.
Spróbuj wykonać dwa ćwiczenia. Skręcanie z dociążaniem oraz pełen obrót. Oczywiście przed treningiem wykonaj rozgrzewkę aby zapobiec kontuzjom i przygotować mięśnie i ścięgna do wysiłku fizycznego.
Te techniki pozwolą Ci nie tylko skręcać ale też wytrącać prędkość i swobodnie dopasować prędkość do warunków. W zakręcaniu będzie na Ciebie działać siła odśrodkowa, oczywiście przy większych prędkościach. Czym ciaśniejszy zakręt tym większa siła odśrodkowa. Pamiętaj aby cały czas być na ugiętych kolanach i aby panować nad ciałem w zakręcie. Nauka jazdy na rolkach to ciągłe przełamywanie swoich ograniczeń. Ciesz się z każdego postępu i ćwicz.
Ustaw nogi szerzej niż biodra- szeroki punkt podparcia- to bardzo ważne na początku nauki. Utrzymaj niską pozycję, musisz ugiąć nogi w kolanach i obniżyć swój środek ciężkości, rolka powinna być oparta na wewnętrznej krawędzi. Zakręcanie to głównie balansowanie ciężarem ciała. Dociążamy rolkę w zależności w którą stronę chcemy skręcić.
Noga prawa dociążona- skręt w lewo, noga lewa dociążona skręt w prawo.
Tak na prawdę samo dociążenie sprawi, że zaczniesz skręcać. Pamiętaj też o tym aby patrzeć gdzie skręcasz. Wtedy automatycznie górna część Twojego ciała układa odpowiednio i dociąża zakręt oraz pomaga Ci odpowiedni zrotować ciało i łatwiej wykonać ćwiczenie.
Poćwicz na początku zakręcanie z niskiej prędkości o 90, 180 i 360 stopni. Kiedy uda Ci się zrobić pełne koło dokładaj powoli coraz większą prędkość. W utrzymaniu odpowiedniego obciążenia nogi możesz sobie pomóc chwytając się obiema rękami za kolano. Dzięki temu nieświadomie obciążasz daną nogę i łatwiej Ci będzie robić progres. Spróbuj ustawić sobie maly slalom i omijać pachołki przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę i skręcać taz w prawo raz w lewo. Po takich ćwiczeniach wyczujesz swoje rolki i coraz łatwiej i swobodniej będziesz się poruszać.
Technika bardziej zaawansowana to balansowanie na półpługu. Zacznij od przypomnienia sobie techniki beczki. Następnie spróbuj wykonać krótkie półbeczki raz prawą raz lewą nogą. Utrzymaj niską pozycję, ugnij kolana. Takim sposobem możesz poruszać się do przodu oraz w przyszłości do tyłu. Pozwoli Ci to też zatrzymywać się z większych prędkości. W ten sposób nauczysz się więc kolejnej techniki hamowania.