Jak jeździć na rolkach? Lekcja jazdy na rolkach - przechodzimy na wyższy poziom

Czas na kolejny etap Twojego rolkowego rozwoju. Jeżeli opanowaleś już swobodne poruszanie się i wykonywanie beczki, podstawowe hamowanie oraz hulajnogę to najwyższy czas przejść do ostatniego podstawowego ćwiczenia- półbeczki. Kiedy przestanie Ci sprawiać trudności będziesz gotów przejść na etap średniozaawansowany :)
Jak jeździć na rolkach? Lekcja jazdy na rolkach - przechodzimy na wyższy poziom
Kolejny poziom i kolejne ćwiczenie to ostatni krok w stronę średniozaawansowanej jazdy na rolkach. Jeżeli opanowałeś już beczkę oraz hulajnogę i nie sprawia Ci to problemu, a pozycja rolkarza to dla Ciebie pikuś czas na ostatnie ćwiczenie dla początkującego rolkarza.
3 podstawowe ćwiczenia – beczka, hulajnoga i półbeczka.
Półbeczka to najtrudniejsze ćwiczenie z serii podstawowej, wymaga od rolkarza najlepszego opanowania rolek i równowagi oraz balansu ciałem. Wychodzimy z poziomu podstawowego do średniozaawansowanego.
Co nam daje to ćwiczenie ?
Przede wszystkim kończy etap ćwiczeń podstawowych i jest ostatnim do opanowania przed nauką przekładanki. Pokazuje też jak dobrze opanowałeś poprzednie ćwiczenia.
Jest to także połączenie hulajnogi i beczki. Jedna noga jak w hulajnodze utrzymuje cały ciężar, a druga jak beczka odpycha i nadaje prędkości. Pamiętaj, jazda na rolkach to ciągłe przenoszenie ciężaru ciała.
Półbeczka zdecyduje czy to Ty kontrolujesz swoje rolki czy one Ciebie. Na początku będzie Ci trudno ale nie poddawaj się. Rozjeżdżanie się rolek, tracenie równowagi to na początku normalne. Nie zniechęcaj się. Każdy, nawet najlepszy przechodził przez to samo. Najtrudniej jest wykonać półbeczkę z stania. Dlatego na początku rozpędź się i dopiero przy uzyskaniu prędkości spróbuj wykonać półbeczkę. Klucz do samonapędzania i prawidłowej techniki to sprężynowanie jak przy beczce (tu)
Sprężynowanie pozwoli Ci się rozpędzić. Podczas półbeczki spróbuj dojść do etapu gdy robisz ćwiczenie swobodnie z stania. Nogi w literze pół V, rozpoczynasz odpychając się jedną nogą kiedy noga prowadząca jedzie prosto.
ĆWICZENIE WYKONUJ NA OBIE NOGI
Każdy z nas ma lepszą i gorszą stronę. Z pewnością już to zauważyłeś. Jeżeli bardzo Ci ciężko na nogę gorszą spróbuj dopracować stronę dominująca, a potem zacząć odwzorowywać ruch na drugą nogę. Kiedy Ci się to uda kolejne ćwiczenie będzie podwójną półbeczką. Półbeczkę wykonujesz na zewnętrznej krawędzi, a przejście na glide czyli środku rolki.
Półbeczka pozwoli Ci, przy opanowaniu jej do perfekcji, rozpocząć naukę przekładanki. Spróbuj wykonać półbeczkę po kole. Na początku koło jest duże, a im lepiej będzie Ci szło tym promień koła staraj się zmniejszać. Dzięki temu zaczniesz przechodzić na zewnętrzną krawędź, a to już malutki kroczek do opanowania przekładanki.
Oczywiście koła robisz na dwie strony. Kolejny etap to łączenie kół robionych półbeczką w ósemkę. Pozycja rolkarza oczywiście musi być zachowana. Kiedy opanujesz półbeczkę prosto, półbeczkę na obie nogi, półbeczkę po okręgu i w końcu ósemkę będziesz gotów rozpocząć naukę przekładanki.
Rolki pozwalają Ci ciągle się rozwijać i podnosić swój poziom zaawansowania. Pamiętaj, każdy kiedyś zaczynał. Ćwicz i próbuj, a efekty przyjdą same.