Nauka hamowania na rolkach, beczka - ćwiczenia dla początkujących

Najważniejsza umiejętność jaką musisz opanować jeżdżąc na rolkach to hamowanie. Jazda na rolkach i nauka jazdy na rolkach to bardzo trudne, czasochłonne, ale też satysfakcjonujące zajęcie. To sport, który pozwala na niesamowitą wolność i daje radość nawet z najmniejszych postępów. Niezależnie czy marzysz o ewolucjach na skateparku jeżdżąc agresywnie, tańcu na rolkach dookoła 20 kubeczków czy jeździe rekreacyjnej musisz nauczyć się hamować :)
Pamiętaj, nawet najlepsi zawodnicy i wymiatacze kiedyś też zaczynali. Nikt nie urodził się mistrzem. Daj sobie czas i wykonuj dokładnie wszystkie ćwiczenia, a zobaczysz jak szybko przyjdą wymarzone efekty.
Hamowanie na rolkach zapewnia Ci poczucie kontroli. Kiedy potrafisz zahamować jesteś bezpiecznym użytkownikiem drogi. Nigdy nie przewidzisz, kiedy nagle będziesz musiał się zatrzymać, dlatego hamowanie musi być opanowane do perfekcji. Ucząc się pamiętaj zawsze o komplecie ochraniaczy i kasku :)
Hamowanie hamulcem i beczka
Większość rolek dostępnych na rynku w standardzie ma założony hamulec. W miarę wzrostu Twoich umiejętności zobaczysz, że będzie on jedynie zbędnym dodatkiem. Jednak dla początkującego jest wystarczający :) Hamulcem zamocowanym w rolkach hamujesz powoli tzn. Nie jesteś w stanie zahamować jadąc szybko w punkcie, a jedynie wytracić prędkość aż do całkowitego zatrzymania. Brnąc w rolki dalej nauczysz się hamować pługiem, Tstopem i powerslide/powerstop.
Nauka hamowania hamulcem na rolce.
Najczęstsze błędy to hamowanie na całkowicie wyprostowanych nogach. Przygotuj się do hamowania. Znasz już nożyce, wysuwasz jedna rolkę do przodu tak, jak kiedy uczyłeś się wjeżdżać na trawę. Następnie ciężar ciała przenieś na nogę lewą, bez hamulca. 3krok to dociśniecie hamulca do podłoża. Usłyszysz tarcie i zahamujesz. Spróbuj się lekko rozpędzić i zahamować swoim hamulcem. Staraj się stopniowo wyczuwać, jak hamujesz i skracać drogę hamowania.
Kolejną lekcję nauki jazdy na rolkach proponuje Ci rozpocząć od poznania techniki jazdy tzw. Beczki. Beczka to nic innego jak ćwiczenie, które zweryfikuje Twoje dotychczasowe postępy. Zobaczysz jak ważne jest balansowanie środkiem ciężkości i utrzymywanie prawidłowej postawy rolkarskiej.
Ćwiczenia
Na początku spróbuj zrobić beczkę tak jak potrafisz. Pobaw się balansem, prędkością i ruchami rolek. Jak zrobić beczkę prawidłowo? Oto kilka wskazówek. Podstawa to jak już wcześniej wspomniałam balansowanie ciężarem ciała. Stań w pozycji rolkarskiej na ugiętych kolanach i spróbuj w miejscu wykonywać sprężynkę. Delikatnie unosisz się w górę z mocno ugiętych kolan na średnio ugięte. Wygląda to jak bardzo płytki przysiad. Wykonaj to ćwiczenie na trawie, jeżeli nie czujesz się pewnie, a następnie spróbuj to samo na asfalcie. Naukę beczki proponuję rozpocząć na płaskiej powierzchni, żeby nie przestraszyć się prędkości.
Następny krok to beczka w miejscu. Ustaw nogi w literze V, pięty nie dotykają się. Zachowaj 3 zasady postawy rolkowej. Następnie ugnij kolana i pochyl się do przodu. Kiedy dołożysz do tego sprężynkę, którą ćwiczyłeś wcześniej, resztę ruchu stworzy grawitacja :) Beczka jest super sposobem na poruszanie się na rolkach do przodu. Jest wygodna, fajnie nadaje się do jazdy w tłumie np. Nightskating.
Pamiętaj o kolejności ruchu:
1. Pozycja rolkarza
2. Uginamy nogi i pochylamy się do przodu.
3. Nogi szerzej niż biodra
4. Aby rolki się zjechały się s powrotem delikatnie unosisz się z ugięcia kolan
5. Twój środek ciężkości podnosi się, a rolki zjezdzaja palcami do środka
Spróbuj wykonać ćwiczenie na sucho w miejscu, a kiedy poczujesz się pewniej spróbuj ćwiczenie wykonać jadąc. Najważniejsza jest koordynacja. Musisz zgrać swój ruch do przodu z ugięciem kolan i pochyleniem się do przodu. Poświęć na to ćwiczenie dużo czasu, aby opanować ja do perfekcji. To zaowocuje w Twojej dalszej nauce. Pamiętaj, teraz będzie już tylko trudniej