Najważniejsze ćwiczenia dla początkujących rolkarzy.

Najważniejsze ćwiczenia dla początkujących rolkarzy.
Patrząc na rolkarzy często można odnieść wrażenie, że „płyną’ po asfalcie, a w ruch nie wkładają praktycznie żadnego wysiłku. Następnie ubierasz na nogi rolki i zderzasz się z rzeczywistością, a Twoje wyobrażenie kończy się na pingwinie. Czas to zmienić i nauczyć się jak prawidłowo poruszać się na kołach. Na ratunek przychodzi Ci HULAJNOGA!...
Najważniejsze ćwiczenia dla początkujących rolkarzy.
Ćwiczenie na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać proste, ale wykonanie go prawidłowo, technicznie, da Ci poza ogromną satysfakcją - podstawę prawidłowej jazdy na rolkach. Jest to nic innego jak odwzorowanie na rolkach ruchu hulajnogi.
Dlaczego to ćwiczenie jest tak bardzo istotne ?
Dlatego że podstawą dobrej jazdy zarówno na rolkach jak i na łyżwach jest doskonała umiejętność poruszania się na jednej nodze. Utrzymanie równowagi, napędzanie się ruchem ciała, a kolejno świadome poruszanie na jednej nodze to klucz do prawidłowej jazdy.
Jazda na jednej nodze to technika zaawansowana i aby się jej nauczyć trzeba pokonać kilka stopni wtajemniczenia. W poprzednim wpisie pisałam o próbach i ćwiczeniach stania na jednej nodze trzymając się jakiegoś przedmiotu. Jest to wstęp do rozpoczęcia kolejnego etapu nauki.
Przed jazdą pamiętaj o rozgrzewce.
Początkujący robi delikatne, małe kroczki i porusza się do przodu aż poczuje się pewniej. Osoba zaawansowana stara się jak najdłużej na jednej nodze jechać, a następnie dodawać do tego łuki i zakręty. Systematycznie zwiększaj ilość powtórzeń aż uzyskasz długi poślizg na jednej nodze.
Kolejną zaletą hulajnogi jest nauka efektywnego odbicia. Początkujący często odbija się w taki sposób ze traci całą energię odepchnięcia. Hulajnoga uczy wykorzystania siły w trakcie odpychania się na rolkach i osiągania coraz płynniejszej jazdy. Efektywne odbicie jest bardzo istotne, aby swobodnie poruszać się na rolkach przy użyciu jak najmniejszej ilości energii. To jak się odbijesz ma bardzo duży wpływ na to jak długo utrzymasz się jadąc na jednej nodze.
Prawidłowa technika.
Ciężar ciała opiera się na nodze prowadzącej, czyli tej która jedzie prosto. Podstawa to pozycja rolkarza, ugięcie kolan i wykorzystanie siły odbicia. Noga prowadząca ustawiona jest prosto, aby utworzyła linię bark- kolano- czubki palców w rolkach. Kiedy spojrzysz w dół Twoje kolano ma zasłaniać Ci przód rolki. Spróbuj na sucho zrobić „jaskółkę” będzie Ci łatwiej, kiedy utrzymasz ciężar ciała na nodze prowadzącej oraz linię bark kolano rolka. Hulajnogi oczywiście ucz się na obie nogi!
Podwójna hulajnoga
Odpychasz się dostawiasz nogę i zmieniasz na drugą stronę. Uczysz się świadomego przenoszenia ciężaru ciała i wykorzystania go w jeździe. Staraj się wydłużyć moment jechania na jednej nodze. Równowaga odbicie i świadomość balansowania ciała to czego nauczy Cię to ćwiczenie.
Spróbuj na początku utrzymywać linię prostą, a następnie delikatnie podążać za ruchem po łuku. Staraj się, aby ruch był symetryczny i rytmiczny. To Twój klucz do sukcesu i kolejny krok do zaawansowanej jazdy na rolkach.
Kiedy poczujesz się na prawdę pewnie spróbuj jadąc na jednej nodze wykonać delikatny slalom. Przechodzisz na zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie napędzając się ruchem bioder ramion i krawędziowaniem… Teraz może Ci się to wydawać czarną magią, ale zobaczysz- praktyka czyni mistrza