7 ćwiczeń na rolkach aby złapać LUZ - kurs jazdy na rolkach

W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam 7 ćwiczeń, które pomogą Wam złapać luz na rolkach. Jeżeli masz wrażenie, że jeżdzisz jak robot to te ćwiczenia są dla Ciebie!
7 ćwiczeń na rolkach aby złapać LUZ - kurs jazdy na rolkach
W dzisiejszym wpisie poruszę temat luzu na rolkach. Jeżeli czujesz, że jesteś sztywny, masz problem z rozluźnieniem, a po treningu masz potworne zakwasy to tekst dla Ciebie.
Rolki mocno angażują do pracy całe ciało. Dlatego są świetnym narzędziem do kardio, szczególnie jeżeli nie lubi się biegać. Są też świetnym środkiem transportu do poruszania się po mieście. Po dotarciu do miejsca docelowego wystarcz przebrać je na buty i wrzucić do plecaka. Jednak aby dojść do etapu swobodnego poruszania się na 8 kółkach warto wyrobić sobie rolkowy luz i świadomość ciała.
7 Ćwiczeń aby poczuć się pewniej na rolkach.
W wcześniejszych wpisach wspominałam, że podstawą dobrej swobodnej jazdy zarówno na rolkach jak i na łyżwach jest wyćwiczona jazda na jednej nodze.
Pierwsze ćwiczenie, które chcć Ci przedstawić to jazda z uniesioną piętą. Jeżeli posiadasz hamulec w rolce wykonasz to ćwiczenie tylko na nogę bez hamulca. Jeżeli nie, spróbuj robić je na obie nogi.
Aby wykonać to zadanie ustaw nogi jak do nożyc, jedna noga wysunięta do przodu ciężar na nodze z tyłu( 80%/20%). Nogę odciążoną, czyli tą z przodu, ustaw na tylnym kółeczku. Noga dociążona czyli ta z tyłu jest nogą prowadzącą i utrzymuje równowagę.
Unikaj zapadania nóg do środka. Staraj się nie stawiać nóg szerzej niż na szerokość bioder.
Ćwiczenie drugie będzie bliźniaczo podobne. Ustawiamy się ponownie w pozycji nożyc, jednak tym razem cieżar ciała przenosimy na nogę, która znajduje się z przodu, natomiast noga z tyłu, odciążona, ustawiona jest na przednim kółeczku.
Dla ułatwienia możesz położyć dłonie na kolanie nogi prowadzącej aby dodatkowo zaakcentować na niej ciężar ciała i prawidłowo ustawić pozycję.
Następne ćwiczenie spróbuj wykonać dopiero w momencie kiedy opanujesz dwa poprzednie. Jest to wyższa szkoła jazdy. Przygotuj się jak do ćwiczenia pierwszego, jedna noga prowadzi, a druga to jazda na tylnym kole.
Teraz spróbuj oderwać nogę odciążoną do góry w czasie jazdy tak aby na kilka sekund jechać na nodze prowadzącej, obciążonej, tylnej.
Najczęstrze błędy wynikają z nieutrzymania niskiej pozycji, oraz źle dociążonej nogi prowadzącej. Pamiętaj aby nie pochylać siędo tyłu w czasie jazdy na jednej nodze. Jeżeli nie czujesz się na początku pewnie popróbuj trzymając się np. ławki albo latarni.
Ćwiczenie czwarte to jak już pewnie się domyślasz kombinacja dwójki. Przygotuj się do jazdy jak przy ćwiczeniu nr. 2, ciężar ciała na nodze z przodu, noga z tyłu jedzie na przednim kole. Kiedy poczujesz się pewniej próbujesz oderwać nogę odciążoną do góry tak aby jechać na jednej nodze. Trochę tak jakbyś robił koślawą jaskółkę.
Największą trudność sprawi Ci z pewnością równowaga. Z doświadczenia napiszę, możesz mi nie wierzyć, że większa prędkość sprzyja stabilizacji i utrzymaniu równowagi. We wszystkich ćwiczeniach staraj się jeździe utrzymać linię prostę i trzymać koła na glide. Na krawędziowanie i zakręcanie przyjdzie czas. Pamiętaj także o "zadzieraniu" palców i domykaniu piety. Staraj się od samego początku wykonywać ćwiczenia technicznie i dokładnie.
Pamiętaj też aby ćwiczyć na obie nogi!
Ćwiczenie 5 to połączenie 1 i 2. Uwaga bo jest to coś już na prawdę fajnie wyglądającego i da Ci ogromną satysfakcję. Palec pięta! Rozpocznij na nodze, która jest u Ciebie prowadząca. Spróbuj tak jak Ci wygodniej wyjść do jazdy palec pięta. Ciężar ciała utrzymaj w środku, lekko zegnij kolana, jedź na glide więc prosto. Kiedy opanujesz ten trick możesz spróbować jechać slalomem.
W momnencie kiedy poczujesz się pewnie na swojej dominującej nodze, spróbuj zmienić nogi. To ćwiczenie, gwarantuję, doda Ci skrzydeł i wiatru w żagle. Każde z tych ćwiczeń możesz oczywiście próbować robić "na sucho" w domu przy meblach czy na treningu przy ławeczce albo latarni.
Ostatnie ćwiczenie, które mam nadzieję, podniesie Twoją pewność siebie na rolkach to zaczerpnięte od slalomowców tzw."fish forward". Oczywiście można go wykonywać zarówno do przodu jak i do tyłu, między kubeczkami albo i bez nich. Polega ono na tym aby jadąc z rolkami obok siebie wykonywać płynnie ruch zarówno napędzający jak i skręcający. Obiema nogami wykonujesz półbeczkę, ciasno i energicznie brnąc do przodu. Ćwiczenie mocno angażuje Twoją miednicę i obręcz barkową. Pamiętaj o ugiętych kolanach.
To tyle na dziś. Ćwicz nie poddawaj się i rób postępy. Zobacz ile osiągnąłeś będąc na tym etapie nauki. Baw się jazdą na rolkach i zdobywaj nowe umiejętności.